Сутерен.мк

Викенд рецепт: Чорбата на Бранковистите

Како тазе студентка, некој ме запозна со „ајмокацот“. Јадење, кое никогаш не ни било присутно на семејната трпеза.  Мајка ми од за мене соссема непознати причини, никогаш не го правеше, а знаеше што е, но кога некој ќе го споменеше, само одмавнуваше со раката…

Арно, ама, мама не беше тука постојано. Да не должам, на два – три пати „ајмокацот“ не ми успеа, ама до денес претворен во чорба, држи ниво.

Значи, чорба. Пилешка. Феноменална.

Состојки

  • 2 пилешки карабатака (или повеќе, претходно сварени и расцепкани, скроз)
  • 1 морков (или повеќе)
  • 2 лажици брашно
  • 2 кло-кло масло за јадење
  • 2 прстофата оригано
  • 2 ченчиња (или повеќе) лук
  • 1 филџан доматен сос (или повеќе)
  • 2 дланки фиде (или повеќе, ама не многу повеќе)
  • сол, бибер
  • 1 кокошкина коцка

Подготовка

Пропржете го на масло претходно свареното пилешко месо и морковот (сецкан или рендан, сеедно), па додајте 2 лажици брашно. Пропржете кратко. Додајте два литра вода (мешајте), па пилешката коцка. Не мора да врие на 6-ка. Ќе се свари и на 4-ка. За 15 минути.

Додајте го доматниот сос, фидето, зачините, лукот.

Се јаде со и без лимон, вински оцет, леб, двопек, лути пиперчиња…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *