Сутерен.мк

После два долги брака со две жени, сега има момче

Модниот дизајнер Келвин Клајн има 81 година и повеќе не крие дека е во врска со 35-годишниот модел Кевин Бејкер. Двојката беше видена во Лос Анџелес како ја напушта теретаната, а беа облечени речиси идентично.
Келвин има два долги брака со две жени и никогаш не се појавил како геј, додека се шпекулира дека има момче уште од 2016 година кога почнал да излегува со Кевин.

 

И додека во јавноста се појавија нивните папарацо фотографии, сите го обвинија дизајнерот за големата разлика во годините и коментарите беа многу остри: „Изгледаат како дедо и внук“, пишуваше на мрежите.
Познатиот моден дизајнер, роден на 19 ноември 1942 година, во Бронкс, Њујорк, е познат пред сѐ по одличните колекции на женска и машка облека, фармерки, козметика и парфеми, но и по други корисни предмети, како постелнина, со неговиот потпис.

Деновиве тој повторно прави голема бука со изборот на актерот Џереми Ален Вајт за свој модел, по чии фотографии продажбата на долната облека со потпис на дизајнерот вртоглаво порасна.
Познатиот моден дизајнер, роден на 19 ноември 1942 година, во Бронкс, Њујорк, е познат пред сѐ по одличните колекции на женска и машка облека, фармерки, козметика и парфеми, но и по други корисни предмети, како постелнина, со неговиот потпис.

 

Клајн студирал на Модниот институт за технологија во Њујорк и, по дипломирањето во 1962 година, почнал да работи како чирак дизајнер за производител на палта и костими во областа на облека во Њујорк. Во 1968 година, кога отвори своја компанија, модната индустрија во Њујорк беше во мрачна фаза, со лежерна облека во стилот на хипи и мини здолништа кои беа во опсегот на модата во тоа време.

Имајќи го тоа на ум, Клајн сакаше да се посвети на дизајнирање едноставна и скромна облека за промена. Иако на почетокот беше познат по костуми и палта, тој постепено се повеќе ставаше акцент на спортската облека, особено на оние парчиња кои можат да се носат одделно и на тој начин лесно да се комбинираат на повеќе начини.

 

Клајн е првиот дизајнер кој освоил три последователни награди за женска облека Коти (1973–75) и бил најмладиот дизајнер за готови облеки некогаш избран во Куќата на славните Коти (1975).

Тој ја опиша својата дизајнерска филозофија како „правење едноставна, удобна и модерна облека, но без ништо претерано или екстремно“. Неговата облека беше релативно скапа, но класична, елегантна и лесна за носење и предизвика големо внимание кај клиентите во САД и други земји. Неговите достигнувања се сметаат не само за триумф на неговиот личен бренд на класичен стил, туку и за созревање на американската модна индустрија.
Сепак, можеби повеќе од облеката, Клајн стана познат по своите реклами, од кои некои се граничат со скандалозното. Во една серија реклами беше прикажана тинејџерската актерка Брук Шилдс облечена во класични сини фармерки со коментар дека „ништо не може да ме одвои од мојот Келвин“.

Рекламирањето за долна облека на Клајн – со фотографии на Херб Ритс и Брус Вебер и модели како актерот Марк Волберг – придонесе за позиционирање на мажите како секс објекти. Други контроверзни рекламни кампањи вклучија неколку за неговиот парфем наречен „Опсесија“.
Клајн ја продаде својата компанија во 2003 година и се пензионираше следната година. Оттогаш, тој ретко се појавува во јавноста, но во 2017 година објави книга со едноставно насловена „Цалвин Клеин“, која ги сумира најинтересните детали од неговата кариера и содржи бројни фотографии и анегдоти.

Калвин и Кевин никогаш јавно не зборувале за нивната врска, но се знае дека се заедно од 2016 година.

Пред оваа врска, Калвин беше со порно ѕвездата Ник Грубер цели две години. Грубер подоцна излезе со тврдење дека Калвин бил крајно љубоморен и ја принудил да направи полиграф.

Пред врската со момчињата, Клајн беше во брак со асистентот и фотограф Кели од 1986 до 2006 година.

Беше во брак и со дизајнерката Џејн Сент, со која ја има ќерката Марси Клајн.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *