Сутерен.мк

Продукти за слабеење

Освен намален внес на калории и зголемена физичка активност, за ефикасно слабеење важен е и квалитетот на намирниците. Меѓутоа, нутриционистите се согласни дека некои од нив и го забрзуваат намалувањето на мастите и килограмите. Ова се дел од продуктите што помагаат во регулирањето на телесната тежина…

Кафе

Важно е да се напомене дека кафето е добар сојузник во диетите само, ако се пие без никакви додатоци.

Јајца

Иако жолчките се богати со холестерол, јајцата,особено варените, се многу подобар избор за ужина од разни грицки.

Јаболков оцет

Двед лажици јаболков оцет на ден ќе допринесат во согорувањето на телесните масти. Во салата или разблажен со вода, сеедно.

Омега-3 масни киселини

Најмногу ги има во лососот и сардините, јаткастите плодови и семките.

Зелен чај

Содржи антиоксиданси кои се многу корисни за целокупниот организам.

Маслиново масло

Во салати, за подготовка на месо, риба, јајца… Корисно е затоа што го забрзува метаболизмот.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *