Сутерен.мк

Пропаѓа Амазон, а и Гугл?

Ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, е убеден дека на полето на вештачката интелигенција во иднина ќе се создаде дигитален агент кој ќе може да извршува одредени задачи наместо луѓе, а во оваа прилика вели: „Гугл ќе влезе во историјата“.

„Технологијата радикално ќе го промени однесувањето на корисниците. „Кој и да го добие тој агент, тоа ќе биде голема работа, никогаш нема да отидете на страница за пребарување (како Гугл), никогаш повеќе нема да отидете на Амазон“, рече Гејтс.

Тој верува дека има 50-50 шанси дигитален асистент да биде создаден или од стартап или технолошки гигант, пренесува CNBC.

„Ќе бидам разочаран ако тоа не е Мајкрософт, но бев импресиониран од неколку стартапи, вклучувајќи го и Inflection“, додаде тој, мислејќи на Inflection.AI, чиј ко-основач е Мустафа Сулејман, поранешниот извршен директор на DeepMind.

Гејтс, исто така, смета дека идните хуманоидни роботи, кои се поевтини за компаниите од човечките работници, ќе имаат големо влијание врз бизнисот.

„И додека ги измислуваме овие роботи, само треба да се погрижиме да не заболат од Алцхајмер“, се пошегува Гејтс.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *