Сутерен.мк

Путин продложува со анексирање

Рускиот претседател Владимир Путин во средата потпиша декрет со кој нуклеарната централа Запорожје во Украина се става под руска државна контрола – и се менува уставот на земјата со прием на нови региони во Руската Федерација.

Путин, исто така, му наложи на кабинетот да одреди како да ја регулира и работи електраната во Запорожје – која е под контрола на руската војска од март – до 2028 година.

Анексијата на Запорожје и три други региони беше нашироко осудена од меѓународната заедница како „измама“, а огромното мнозинство влади го опишаа како спротивно на меѓународното право.

Конфронтацијата околу статусот на централата и гранатирањето што оштети некои тамошни инсталации, ја натера Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да интервенира.

Шефот на агенцијата за нуклеарно набљудување на Обединетите нации, Рафаел Гроси, итно ќе замине за Киев во среда, откако рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за вклучување на најголемата нуклеарна централа во Украина, лоцирана во Запорожје, како руска федерална сопственост.

Токму додека Путин го потпишуваше указот, украинскиот државен нуклеарен оператор „Енергоатом“ рече дека неговиот претседател ќе ги преземе должностите на генералниот директор на централата.

Петро Котин, претседателот на Енергоатом, во видео-обраќање до вработените во централата рече: „Во согласност со сегашното законодавство, одобрението и регулаторните документи, решив да ги преземам должностите на генералниот директор на нуклеарната централа Запорожје. “

Тој рече дека администрацијата на фабриката ќе биде префрлена директно во Киев по приведувањето од страна на руските претставници на генералниот директор на фабриката, Игор Мурашов. Функционерот исто така истакна дека оперативните прашања во фабриката ќе ги решава техничкиот персонал по договор со централната канцеларија на компанијата.

„Несомнено, нашата работа, нашата судбина, нашите домови и нашата иднина се со Украина, како и секогаш. Ќе продолжиме да работиме во согласност со украинското законодавство, во украинскиот енергетски систем, во ‘Енергоатом’. Не сомневајте се во тоа“, истакна Котин.

Руските сили од петокот наваму претрпеа значајни загуби во два од четирите региони, кога Путин го потпиша нивното вклучување во Русија по референдумите, осудени од Украина и Западот како присилни и незаконски.

– Тргнуваме од фактот дека состојбата ќе се стабилизира, ќе можеме мирно да ги развиваме овие територии, истакна Путин.

Претходно, неговиот портпарол посочи дека четирите региони се соочуваат со интензивен процес на прилагодување и оти тоа ќе биде тешко.

Поради успешната офанзива на украинската армија, Русија веќе нема целосна контрола над ниту еден регион. Во два од четирите Москва сè уште ги нема дефинирано границите на територијата.

Зборувајќи на церемонијата за доделување награди на наставници, Путин додаде дека има голема почит за украинскиот народ.

– Секогаш, па дури и денес и покрај моменталната трагедија, силно го почитуваме украинскиот народ, украинската култура, јазикот, книжевноста…, наброја рускиот претседател.

Како што потсетуваат дел од медиумите, десетици илјади луѓе беа убиени, а милиони Украинци ги напуштија домовите и татковината, откако Путин го нареди почетокот на инвазијата на Украина на 24 февруари.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *