Сутерен.мк

Реконструкција на нападот во Москва

Четворица вооружени мажи мирно тргнаа кон детекторите за метал во концертната сала Крокус, пукајќи со кратки рафали од автоматско оружје кон преплашените цивили кои врескаа и паднаа од градот од куршуми.

Сведокот по име Наталија штотуку го соблече палтото за време на масакрот во петокот вечерта, стоејќи пред влезот на концертната сала со 6.200 седишта надвор од Москва, каде што требаше да настапи рок група од советско време.
„Истрелите дојдоа од зад нас“, изјавила Наталија за Ројтерс, не сакајќи јавно да го открие своето презиме.

Таа раскажала дека само што требало да влезе во салата кога слушнала необичен звук.

„Беше гласно, како пукање од петарда, како огномет, како рафал од автоматско оружје. Слушнав веднаш зад мене, многу блиску“, рекла Наталија и додала дека веднаш почнала да трча за да си го спаси животот.

„Сите врескаа, сите трчаа“. Таа рече дека успеала да побегне низ студената московска ноќ трчајќи без палто до блиската метро станица. „Беше страшно, како кошмар“.

Ројтерс се обиде да состави што се случи во московската концертна сала во петокот вечерта од интервјуа со сведоци, од видео снимки од местото на настанот и од руски официјални извештаи и извештаи на медиумите.

Во масакрот загинаа 133 лица, а десетици се повредени во најсмртоносниот напад во Русија по опсадата на училиштето во Беслан во 2004 година. Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот.
Федералната служба за безбедност (ФСБ) објави дека 11 лица, меѓу кои и четворица наводни напаѓачи, се уапсени во областа Бријанск. Тие биле приведени додека бегале кон границата, надевајќи се дека ќе побегнат во Украина. Киев веднаш негираше каква било вмешаност во нападот.

Мажите, кои беа облечени во маскирни костуми и панцири со многу резервна муниција, пристигнаа во Крокус со комбе околу 19:40 часот по локално време, скокнаа од задната врата и се упатија кон влезот со оружје, изјавија очевидци.

Тие пукаа директно низ стаклените врати на влезот на главниот хол, пукајќи во секој што им се најде на патот. Неколку десетици тела лежеа во локви крв на подот од главниот влез, велат очевидци.

Некои успеаја да ги скршат зајакнатите прозорци и заклучените излези со раце додека пукотниците одекнуваа низ салата, на само 20 километри од Кремљ.

Откако пукаа во луѓе на влезот во салата, напаѓачите успеаја да упаднат во салата токму во моментот кога стотина посетители седеа на своите места за распродадениот концерт.
„Некои мислеа дека тоа е некој вид на специјален ефект“, изјави сведокот Анастасија Роџонова за Ројтерс.

„И тогаш сфатив дека луѓето паѓаат… започна пукањето од автоматско оружје. Во тој момент се појавува инстинктот за самоодржување, очите ви се шират, каде да бегате? Тогаш некој ни викна: станете, не останувајте да лежите оти сите ќе не убијат“.

Роџонова рече дека некои мажи успеале да ја скршат вратата од улицата и да избегаат.

Од разглас слушнавме дека концертот се откажува од „технички причини“ и дека се бара од луѓето да ја напуштат салата.
Потврдената видео снимка покажува луѓе кои трчаат кон излезот додека непрестајните пукотници се мешаат со врисоци. Напаѓачите поминуваат низ концертната сала, а потоа рафално пукаат во посетителите.

„Почнаа да пукаат во нас. Паднав на подот“, изјавила за новинарите повредената жена, која е задржана во болница во Москва.

Таа вели дека успеала да доползи до излезот, додека пак девојката која седела до неа била убиена.

Некои побегнале од напаѓачите, други се сокриле зад седиштата. Една жена и рекла на својата пријателка да легне зад седиштето додека пукотницата станувала се посилна.
Руските истражители соопштија дека напаѓачите одлучиле да ја запалат зградата. Некои очевидци изјавија дека вооружени лица истуриле течност на седиштата и на завесите на неколку места, а потоа ги запалиле.

Сведоците рекоа и дека го прескокнале огнот обидувајќи се да избегаат од пожарот кој многу брзо се проширил на површина од 12.900 метри квадратни.

На крајот, покривот се урна, а стотици пожарникари со часови се бореа да го локализираат пожарот кој ја уништи целата сала.
Остануваат само јагленосаните железни потпорни греди и челични рамки од стотици седишта.

Каналот База Телеграм, познат по добрите врски со руските специјални служби, објави дека 14 тела се пронајдени на скалите за евакуација, а 28 во еден од тоалетите. Пронајдени се тела на цели семејства, а особено шокантна е сцената на мртвите мајки кои со рацете се обидувале да ги заштитат своите деца.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *