Сутерен.мк

Русија повторно ќе произведува Москвич

По пауза од две децении, Русија од денеска го рестартираше производството на Москвич, автомобилска марка од советската ера, во поранешната француска фабрика на Рено, соопшти руското Министерство за индустрија и трговија.

Во мај, Рено го продаде мнозински удел во фабриката за автомобили Автоваз на руската држава, наводно за една рубља, со опција да го откупи во рок од шест години.

Француската компанија исто така за една рубља ја продаде фабриката што сега се нарекува Московска фабрика за автомобили Москвич.

– Првите автомобили Москвич ќе бидат произведени во декември 2022 година, соопшти рускиот производител на камиони Камаз, технолошки партнер на фабриката Москвич.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *