Сутерен.мк

Колку е руската салата „руска“?

Додека го чекаа доаѓањето на американскиот претседател Џо Бајден и другите светски лидери на самитот на НАТО во Мадрид во вторникот, меѓународните претставници и новинарите беа збунети кога видоа дека на менито во еден од рестораните задолжен за овогодишниот самит има руска салата.

Салатата од грашок, компири, моркови и мајонез често е незаменлива на менито на шпанските ресторани, но пред самитот на кој се очекува Русија да биде означена како безбедносна закана во новиот стратешки концепт на Алијансата, поради нејзината инвазија на Украина, руската салата беше вистински шок за присутните.

На крајот, сепак, се чинеше дека тоа не беше толку голем проблем, бидејќи храната се распродала за неколку часа.

Сепак, дипломатските размислувања беа повеќе насочени кон менито што им беше сервирано на министрите за одбрана и за надворешни работи кои беа во посета на банкетот одржан во барокната палата Санта Круз во центарот на Мадрид во вторникот вечерта.

Хозе Андрес, шпански готвач прикажан во серијата „Сто готвачи“ на Нетликс, послужи класична тапа, но додаде „кнедли од домати“ и ја нарече „украинска салата“, како што прави во неговите ресторани низ Шпанија.

И конечно, „руската салата“ воопшто, не е руска салата туку, „Оливие салата“, во која додавањето на морков е „богохулење“.

„Оливие салатата“ традиционално се служи за Нова година и во неа Лусиен Оливие, кувар во популарниот московски ресторан „Лермитаж“, ставал кавијар, капари, пилешко, ракови…

Извор…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *