Сутерен.мк

САД му го чуваат грбот на Израел

Американскиот претседател Џо Бајден вечерва се обрати од Белата куќа, со посебен осврт на ситуацијата во Израел, порачувајќи дека САД стојат зад Израел.

-Никогаш нема оправдување за терористички напади, рече Бајден во своето обраќаење од Белата куќа.

Тој додаде дека САД ќе го чуваат грбот на Израел.

-Ќе се погрижиме да ја добијат потребната помош за нивните граѓани и да продолжат да се бранат, кажа американскиот претседателот, придружуван од државниот секретар Ентони Блинкен.

Бајден изјави дека денеска разговарал со израелскиот премиер бенјамин Нетанјаху и додаде дека поддршката на американската администрација за безбедноста на Израел „е цврста и непоколеблива“.

 

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *