Сутерен.мк

Сирења што не дебелеат!

Добро сега, сите знаеме дека освен зелка, карфиол (онака, сирови)… се друго има и тоа како калории, но некои видови на сирења сепак, се со значително помалку причини за грижа на совест дури ги јадеме, од другите…

Урда

Сеедно како ја јадете, урдата заситува и е добредојдена во секоја диета, а содржи и калциум и витамини.

Моцарела

Нискокалорично сирење со предност да допринесува во полесно варење на храната.

Младо сирење

Одлично за имунолошкиот систем!

Крем сирење

Го забрзува метаболизмот, бидејќи содржи протеини и веќе споменатиот калциум.

Фета

Има минерали и витамини и страшно е добро за општотоздравје.

Пармезан

Затоа што ќе ја облагороди и најглупавата салата, но користете го во умерени количини.

Чедар

Бидејќи има малку лактоза, а содржи многу витамин А.

Панела

Има толку малку маснотии, што може да го јадете и како десерт.

Козјо

Полно е пробиотици и имамалку заситени масти. Јадете го кога и како ќе ви текне!

Кварк

Се верува дека е ова најлесната варијанта и е подобна замена за јогуртот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *