Сутерен.мк

Славење на Великден!

Денеска православните христијани го славеа Великден, денот на Христовото Воскресение!

Во Русија во Храмот на Христос Спасителот во Москва синоќа се одржа празничната литургија на која служеше патријархот Кирил, а присуствуваше и рускиот престедател Путин.

Во Грција наместо на полноќ, литургијата, поради пандемијата, беше одржана во 21 сасот. Прославата беше нарушена со инцидент во Атина кога верниците кои фрлаа молотви коктели предизвикаа пожар во центарот на градот. Во Грција традиционално ноќта на Велигден се прославува со огномет, петарди и фрлање домашно изработени бомби, при што улиците повеке наликуваат на воена зона отколку на свет празник.

Во Софија во црквата Александар Невски се собраа голем број верници, без почитување на антиковид мерките.

Централната полноќна литругија во Србија се одржа во храмот Свети Сава, а утринската ја служеше поглаварот на српската православна црква Порфирије.

Во манастирот Грачаница на Косово исто така се чествуваше Великден.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *