Сутерен.мк

Славниот јапонски чиз-кејк

Јапонскиот памук колач е еден од најпопуларните деликатеси деновиве на интернет, а се прави само од три состојки.

Состојки

3 јајца

120 гр.бело чоколадо

120 гр. крем сирење

Подготовка

Растопете го чоколадото на пареа.

Одвојте ги белките од жолчките и изматете ги белките во цврст снег.

Измешајте го крем сирењето со жолчките, додадете ги белките,па растопеното чоколадо.

Смесата сипете ја во калап о печете ја на 170 степени, 15 минути.

После 15 минути, намалете ја температурата на 160 степени и печете го колачот уште 15 минути.

После 30 минути печење, исклучете ја рерната и оставете го колачот внатре уште 15 минути.

Извадете го, а кога ќе се олади, посипете го со шеќер во прав или, со што ви е по волја.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *