Сутерен.мк

Трамп ќе го прифати домашниот притвор, но не и јавноста

Доналд Трамп вели дека ќе ја прифати одлуката за домашен притвор или одење во затвор, откако поротата во Њујорк го прогласи за виновен по 34 точки од обвинението минатата недела, но тој мисли дека јавноста ќе има „тешко време“ да го прифати тоа.

„Не сум сигурен дека јавноста би го прифатила тоа лесно. Знаете, во одреден момент има пресвртна точка.“, рече републиканскиот претседателски кандидат.
Трамп не појасни што мисли дека би можело да се случи доколку се достигне таа пресвртна точка.

На прашањето што треба да направат поддржувачите на Трамп ако тој заврши во затвор, копретседателката на Републиканскиот национален комитет Лара Трамп изјави за Си-Ен-Ен: „Па, тие ќе го направат она што го правеа од почетокот – останете смирени и протестирајте на гласачките места на 5 ноември. Ништо не ни преостанува освен вашиот и нашиот глас да се слушне јасно и гласно и за ова да се зборува“.

Трамп го искористи убедувањето за да собере што е можно повеќе пари за кампањата, но не се обиде да ги мобилизира своите поддржувачи како во 2020 година, кога се побуни по поразот на изборите, што беше проследено со напад од неговите поддржувачи на 6 јануари 2021 година во седиштето на законодавната власт.

Републиканскиот национален комитет (РНЦ) и учесниците во кампањата на Трамп собраа 70 милиони долари за 48 часа по пресудата, рече Лара Трамп.

Трамп рече дека има намера да поднесе жалба на одлуката на поротата во Њујорк, која го прогласи за виновен за 34 кривични дела.

Но, се чини малку веројатно дека работата ќе се реши пред претседателските избори во ноември, кога Трамп ќе се обиде да се врати во Белата куќа и да го победи актуелниот демократски претседател Џо Бајден.

Бајден за пресудата за Трамп: Ова покажува дека никој не е над законот

Анкетите покажуваат тесен јаз меѓу двајцата кандидати и сугерираат дека пресудата сепак може да му наштети на Трамп меѓу републиканските гласачи и независните.

Адвокатот на Трамп, Вил Шарф рече дека не очекува „Трамп на крајот да добие каква било казна“ и дека планира да поднесе жалба до Врховниот суд.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *