Сутерен.мк

Фустани што никогаш не излегуваат од мода

Фустанот на преклоп е најпосакуваниот модел на летната сезона. Удобен и многу разновиден, овој фустан се прилагодува на различни прилики – со патики за денот или сандали со потпетици за софистициран, вечерен изглед.

Благодарение на дизајнерката Дајан Фон Фурстенберг, фустаните на преклоп станаа омилен модел на 70-тите, а таа е заслужна за нивната модерна интерпретација. Овој фустан (кој влече корени од исток) ѝ обезбеди глобален успех на дизајнерот, но стана и симбол на една ера.

Белгиската дизајнерка го воведе во модата во 1973 година, предизвикувајќи вистинска револуција: нејзините „фустани кои се обвиткуваат“ направени од жоржет со В-деколте и акцентирани со графички, апстрактни или животински принтови се прилагодуваат на сите типови на тело благодарение на затворањето со врвки – детал што ги истакнува облините, а во исто време ги крие недостатоците.

Освен ласкавата силуета, клучот за успехот на овие фустани на модната сцена лежи во нивната сестраност. Како што еднаш рече Фурстенберг, овој фустан е „пријателска облека, верен придружник кога одите на работа или на состанок“. Удобен и шик, лесен и сензуален, фустанот на преклоп стана симбол на модерноста и женската еманципација.

Во доцните 90-ти, ваквите фустани се вратија во мода, особено откако Фон Фирстенберг повторно ги воведе фустаните на преклоп во нејзината колекција во 1997 година. Белгискиот дизајнер продолжи да ги дизајнира и остана позната по нив до ден-денес.
Дизајнерските колекции за новата сезона пролет/лето повторно го вратија овој тренд на радарот на љубителите на модата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *