Сутерен.мк

Што содржи најмногу пестициди?

Американска работна група за заштита на животната средина ги објави новите податоци за количината на пестициди во намирниците за 2021 година.

Па така, според нивните истражувања, јагодите и понатаму остануваат на прво место на листата на овошјето и зеленчукот што содржат најмногу штетни материи.

По нив, следат спанаќот, кељот, зељето, нектарините, јаболката и грозјето.

Во извештајот, што го пренесе Си – Ен – Ен, со пестициди се исто така често контаминирани и пиперките, портокалите и црешите. Во грејпфрутот, портокалите, мандарините и лимоните пронајден е фунгицидот имазалил. Фунгицидите продираат и во месото на овошјето дури и откако тоа ќе се олупи.

Најмалку пак, загадени се авокадото и пченката шекерец. На листата на „почистите“ се и кромидот, смрзнатиот грашок, патлиџаните, брокулата, зелката и печурките, но и ананасот, кивито и дињата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *