Сутерен.мк

Џасинда Ардерн: Немам енергија повеќе

На 37-годишна возраст, Џасинда Ардерн стана најмладата премиерка во светот: сега 42-годишната шефица на владата на Нов Зеланд изненадувачки најави оставка. Таа вели дека е исцрпена од функцијата

Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн, која стана глобална икона на левицата и беше пример за нов стил на лидерство, денес изјави дека ќе ја напушти функцијата.
„Јас сум човек. Даваме колку што можеме, а потоа е време да си одиме. За мене, тоа време е дојдено“, рече таа на состанокот на членовите на нејзината Лабуристичка партија.

Со само 37 години кога стана лидер, Ардерн беше пофалена ширум светот за нејзиното справување со најлошото масовно пукање во нацијата и раните фази на пандемијата на коронавирус. Но, таа се соочи со зголемени политички притисоци дома какви што не доживеале претходните лидери на Нов Зеланд.

Борејќи се со солзите, Ардерн им рече на новинарите дека 7 февруари ќе биде нејзиниот последен ден како премиер по пет и пол години на функцијата.

„Знам што е потребно за оваа работа и знам дека веќе немам доволно во резервоарот за да се правдам. Толку е едноставно“, рече таа.

Пратениците во нејзината Лабуристичка партија ќе гласаат за нов лидер в недела.
Ардерн беше втората жена премиер во светот која стана мајка додека беше на функцијата, по пакистанката Беназир Буто во 1990 година.

Таа рече дека со нетрпение очекува да помине повеќе време со нејзината ќерка Нев, која треба да тргне на училиште подоцна оваа година, и конечно да се омажи за нејзиниот партнер Кларк Гејфорд.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *