Сутерен.мк

7 необични оброци!

Овошје со чили

  • Во некои земји на Латинска Америка, како Мексико, мелено чили ставаат дури и на овошјето – најчесто на манго, лубеница, ананас и портокали.

Пржени краставици

  • На југот на САД постои традиција на пржење на висока температура со постојано мешање. Истото јадење го подготвуваат и во Кина со додаток на јајца и путер од кикирики, а во Јужна Кореа краставиците се пржат на масло од сусам.

Месо со чоколадо

  • Една од состојките на мексиканскиот сос „моле поблано“, со што традиционално се става преку месо е чоколадото. Преливот содржи и какао, лути пиперчиња, а понекогаш и други зачини.

Авокадо како десерт

  • Од авокадото не се прават само салати, сосови и сендвичи. Во Бразил го комбинираат со шеќер и лимета и го служат како десерт.

Фанта со млеко

  • Во Индонезија обожуваат да пијат фанта со засладено кондензирано млеко, а популарна е и комбинацијата со минерална вода, сируп од јагоди и кондензирано млеко и мраз.

Бургер со цвекло

  • Во Австралија честопати бургерите се со маринирано цвекло, па и со пржено јајце. Оваа комбинација се повеќе добива на популарност и во многу други земји.

Сладок колач со јајца и шунка

  • Во Австрија за Великден традиционално се јаде слатко тесто со варени јајца и шунка. Обично, ваквиот колач го прават бабите за своите внуци.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *