Сутерен.мк

Душко Родев: Писателот зависи од туѓите пресуди

Македонските книжевни кругови се едногласни, дека една од највпечатливите книги што се појавија во нашата јавност,…

Мамурлак, молњи и птици

• Забележано е дека птиците преселници често ги користат автопатите како патоказ, а притоа и топлите…

Ѓорѓи Јолевски: Трпението веќе се лити!

Актерот (но и режисер и продуцент), дојде во Драмата на МНТ во мај минатата година кога…

Тужба за Хилари!

Кога човек живее сам има бајаги слободно време. Кога имаш слободно време, а – немаш куче…

Несовршено дете

Мајка сум на четиригодишно дете, кое е темпераментно, интелигентно, но и многу своеглаво и немирно и…

За Венеција и правосмукалките во облаци

• Во Денвер, во американската држава Колорадо, се уште е на сила законот со кој е…

Александар Ношпал: Далеку (ни) е високата мода

„ Секаде во светот занаетот е најскапата работа! Кај нас напротив, се цени масовното наспроти индивидуалното.…

Јавна куќа

Да, драги мои! Сите се проституираме. Во прашање е само географија… Бев пред извесно време в…

Тања Вуисиќ Тодоровска: Не гледам причина за оставка!

Со в.д. уметничкиот раководител на Балетот на Македонскиот народен театар, разговаравме за нејзиното заминување од функцијата,…