Сутерен.мк

Политичарите го честитаa Велигден

Премиерот Димитар Ковачевски, упати писмо со честитки за најголемиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, до…

Најчудни начини на славење на Исусовото воскресение

Велигден е празник кој што го слават христијаните како сеќавање на Исусовото воскреснување, откога Христос бил…

Велигденската порака на Папата

Поглаварот на римокатоличката црква, папата Франциск, на највеселиот ден во Христијанството, кога верниците кои се придржуваат…

Викенд рецепт: Велигденско – медитеранско јагне

Иако другата половина сака англиско јагне со сос од нане поради перење мозок во англиски интернат,…

Идеи за декорација

Доколку се уште не сте бојадисале јајца за најголемиот христијански празник, а ви недостасуваат идеи за…

Колку долго траат варените јајца?

После варењето, јајцата не треба да се чуваат на собна температура повеќе од два часа, Најдобро…

Цвеќето на Велигден

Цвеќето кала се смета дека претставува невиност, верба, доблест и чистота и е поврзана со Богородица.…

Празник над празниците

„Кога Синот Човечки ќе дојде, дали на земјата ќе најде вера?“ – Исус Христијанството ја носи…

Традиционални верници во испрофанизирана црква

Само дваесеттина проценти од православните Македонци се убедени верници По осамостојувањето на земјава и по збогувањето…