Сутерен.мк

Клупа на Горан и во Кентербери

Факултетот ја постави спомен клупата, се потруди да го облагороди просторот околу со растенија од нашите…

Горан Стефановски „патува“ во Нови сад

Драмски театар – Скопје, со претставата „Се викам Горан Стефановски“ во режија на Бранислав Миќуновиќ, ќе…

Мурал за роденденот на Горан Стефановски

По повод 70 години од раѓањето на Горан Стефановски, еден од најистакнатите македонски драматурзи, денес во…

Горан се враќа дома

Претставата „Моето име е Горан Стефановски“ на црногорскиот режисер Бранислав Миќуновиќ премиерата ќе ја има утревечер…

Моето име е Горан Стефановски

Драмски театар Скопје во февруари почнува со проби за нова претстава „Моето име е Горан Стефановски“…

Горан Стефановски: Еве ви – на!

Првичната идеја на вашиот новинар беше да се селектираат реплики од три негови драми („Јане Задрогаз“,…

Влатко Стефановски: Големиот маг на гитарата и, штрафцигерот

Пред самиот старт на егзотичната турнеја на „Кингс од стрингс“, нашиот најрепрезентативен рок музичар не прими…

Дејан Дуковски: Кој прв почна?

Млад (роден е 1969 година), успешен драмски писател, стана „име“ (со вертикално значење), преку драмите: „Џинот…

Дејан Лилиќ: Болно е да го живееш она што го играш!

Добитник на овогодинешната награда на Редакција „Вечер“, „Златна маска“, што се доделува во рамките на фестивалот…