Сутерен.мк

Нобеловата за литература

Француската писателка, 82-годишната Ани Ерно е овогодишна добитничка на Нобеловата награда за литература поради „храброста и…

Татјана Алексиќ: Азурен брег на леб

Посветено на патувачите, оние кои умеат да патуваат за да патуваат… Нивните патувања немаат крај, како…

Најпопуларното во светската литература

Оушн Вуонг Поет, кој најмногу внимание привлече со првиот роман „On Earth We’re Briefly Gorgeous“, објавен…

Објавена Нобеловата награда за литература

Нобеловата награда за литература оваа година му припадна на Абдулразак Гурнах, по потекло од Танзанија, а…

Оливера Николова: Поезија се пишува и на „колено“, прозата е мака

Авторката на култната книга за деца „Зоки Поки“ (и на уште 17 други книги за деца),…

Унгарија ја забранува ЛГБТ литературата

Партијата на власт во Унгарија предложи закон кој предвидува забрана на дистрибуција на ЛГБТ литература меѓу…

Светлана Алексиевич: Очовечување на историјата!

Добитничката на Нобелова награда за литература Светлана Александровна Алексиевич (68) има три дома: нејзината белоруска земја,…

Прва селекција за „Роман на годината“

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2020 година што ја доделува Фондацијата за унапредување и…

Отец Пимен: Уривање на ѕидовите

Пријателите го викаат само Пимен. Во личната карта му пишува дека е роден во 1971 година…