Сутерен.мк

Чанта од 99 отсто воздух и 1 отсто стакло

Чантата е изработена од наноматеријали што НАСА ги користи во вселенските мисии, а тежи само 33…

НАСА ќе ги спушти првата жена и првиот Афроамериканец на Месечината

Американската вселенска агенција планира голем пробив во мисиите Артемис. Четворица астронаути треба да одат на патување…

НАСА има нов костим за астронаутите на Месечината

НАСА има за цел да постави двајца астронаути на Месечината до крајот на деценијата, а тие…

Баз Олдрин се венча по четврти пат

Баз Олдрин, астронаутот кој заедно со Нил Армстронг стапна на Месечината во 1969 година, на својот…

Астронаутите ќе живеат на месечината до крајот на 2030-та

Шефот на програмата „Орион лунар“ за вселенското летало користено во мисијата „Артемис 1“, Хауард Хо, соопштил…

Откриена најмладата планета

Астрономи од НАСА и Европската вселенска агенција можеби ја откриле најмладата планета во нашата галаксија. Планетата…

Снимки на деценијата

Како почеток на новата ера во вселенското набљудување, астрономите ги нарекоа првите слики кои НАСА ги…

Маск се мајтапи со Безос!

Вселенската трка на двајцата најбогати мажи на светот добива нова димензија откако првиот човек на Тесла,…

Закажан првиот комерцијален лет во вселената

Приватната компанија Axiom Space изјави дека ќе го реализира првиот комерцијален лет на Меѓународната вселенска станица…