Сутерен.мк

Робот нападна дете-шахист

Роботот програмиран да игра шах, во текот на шаховската партија на Отвореното првенство во Москва, му…

Индиски тинејџер ја прекројува шаховската историја!

Шеснаесетгодишниот индиски шахист Рамешбабу Прагнананда забележа историска победа победувајќи го светскиот шампион Магнус Карлсен! Прагнананда ја…

Вистинската дама го тужи Нетфликс!

Шаховската икона на Грузија, Нона Гаприндашвили ја тужи платформата Нетфликс бидејќи е погрешно портретирана во нивната…

Анте Поповски, одблиску!

На трети јуни се навршуваат осумдесет години од раѓањето на Анте Поповски, поет, есеист, препејувач и…