Сутерен.мк

Асанж излезе од затвор

Џулијан Асанж одбил да патува во САД за финализирање на спогодбата со американските власти, па тој…

Ако Асанж биде екстрадиран, ќе умре

Австралискиот премиер Ентони Албанес денеска рече дека се надева на пријателски крај на кривичниот прогон на…

Интернетот е закана за човечката цивилизација

Џулијан Асанж е австралиски новинар, хакер и програмер, познат како основач на „Викиликс“ и се смета…

Неаполска доблест

Италијанскиот град Неапол го прогласи основачот на Викиликс, Џулијан Асанж за почесен граѓанин, објавија денеска италијанските…

Џулијан Асанж, битката која не смееме да ја изгубиме

Џулијан Асанж скапува во самица. Драматично ослабнат, често под силни седативи, претрпе мал срцев удар, му…

Влијателни медиуми бараат Асанж да не биде кривично гонет

Весниците Њујорк тајмс, Гардијан, Ел Паис, Ле Монд и Дер Шпигел денеска ја повикаа американската администрација…

Застрашувачка порака кон сите новинари

Британската министерка за внатрешни работи Прити Пател ја одобри екстрадицијата на основачот на Викликс, Џулијан Асанж…

Асанж или, травестија на правдата!

Џулијан Асанж, основачот на Викиликс е на чекор до испорачување во САД каде што поради шпионажа…

Ќе се жени и Асанж!

Основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доби дозвола да се ожени со својата свршеница Стела Морис во…