Сутерен.мк

Антиковид протести во Кина

Кинеските универзитети ги испратија студентите дома, а полицијата е на улиците во Пекинг и Шангај за да спречи повеќе протести, откако групи луѓе поради строгите антивирусни ограничувања повикаа лидерот Ши Џинпинг да поднесе оставка во најголемото изблик на јавно несогласување во последните децении.

Властите олеснија некои контроли по демонстрациите во најмалку осум градови на копното и Хонгконг – но не покажаа знаци на повлекување од нивната поголема стратегија „нулта-ковид“ која затвори милиони луѓе во нивните домови со месеци во исто време. Безбедносните сили приведоа непознат број луѓе и го засилија надзорот.

Снимките од улиците на Пекинг и Шангај наликуваат како морничави сцени од некаков дистописки филм каде полицајци во медицински костуми маршираат за да спречат можни изблици на незадоволство.

Откако полицијата е во акција, денеска немаше информации за протести во Пекинг, Шангај или други поголеми градови на копното на кои имаше групи кои се собраа во текот на викендот. Тие широко распространети демонстрации беа без преседан откако армијата го уништи продемократското движење предводено од студентите во 1989 година, со центар на плоштадот Тјенанмен во Пекинг.

Многу помала група се собра на универзитет во Хонгконг во вторникот за да протестира против ограничувањата на вирусот.
Во меѓувреме, Универзитетот Цингхуа во Пекинг, каде што студентите се собраа викендов, и други училишта во главниот град и јужната провинција Гуангдонг, рекоа дека ќе ги штитат учениците од Ковид-19 испраќајќи ги дома.

Но, нивното растурање во далечните родни градови, исто така, ја намалува веројатноста за повеќе демонстрации. Кинеските лидери се особено внимателни кон универзитетите, кои беа жаришта на активизам, вклучувајќи ги и протестите во Тјенанмен.

Универзитетите соопштија дека часовите и завршните испити ќе се изведуваат преку интернет.

Властите се надеваат дека ќе ја „смират ситуацијата“ со расчистување на кампусите. Но, многу луѓе се нервозни откако полицијата приведе некои демонстранти и ги предупреди да не демонстрираат повторно.

Во Шангај, полицијата ги запираше пешаците и им ги проверуваше телефоните во понеделникот вечерта, според сведок, веројатно барајќи апликации како Твитер кои се забранети во Кина или слики од протести. Сведокот, кој инсистираше на анонимност поради страв од апсење, рече дека бил на пат на протест, но кога пристигнал таму не нашол луѓе.

Сликите видени од Асошиејтед прес од фотографии од протести за време на викендот покажуваат дека полицијата ги турка луѓето во нивните автомобили. Некои луѓе беа опфатени и во полициските рации по завршувањето на демонстрациите.

Политиката на Кина „нулта-ковид“ помогна да се задржи бројот на случаи пониски од оние на Соединетите Држави и другите големи земји, но глобалните здравствени експерти сè повеќе ги критикуваат методите како неодржливи.

Политиката значи дека малку Кинези биле изложени на вирусот. Во меѓувреме, стапките на вакцинација на постарите лица заостануваат зад оние во другите земји бидејќи постарите лица ги одбиваат вакцините, а домашните развиени вакцини во Кина се исто така помалку ефикасни од оние што се користат во странство.

Јавната толеранција кон тешките ограничувања еродира, бидејќи некои луѓе затворени дома рекоа дека се мачеле да добијат пристап до храна и лекови.

Британското Министерство за надворешни работи пак, го повика на разговор кинескиот амбасадор во Лондон поради нападот на кинеската полиција врз дописникот на Би-би-си.
Би-би-си претходно објави дека нивниот дописник Ед Лоренс бил претепан и приведен со лисици додека ги покривал протестите во Шангај.

„Тој беше задржан неколку часа пред да биде ослободен. За време на неговото апсење, полицијата го тепаше и го клоцаше иако беше на должност како акредитиран новинар“, се вели во извештајот на Би-би-си.

Кинеското Министерство за надворешни работи ги оспори овие наводи и соопшти дека новинарот не се идентификувал како известувач.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *