Сутерен.мк

Викенд рецепт: Розов Беарфиноаз

Кој го шиша времето надвор! Не можевме да одолееме на ова розево, кремасто задоволство што ги надополни полнетите пилешки гради до совршенство. Ова јадење не е за спордена улога! Розевата чинија радост е совршен саботен ручек со малку горчлива салата и разладена чаша бело вино. Инстант семејна класика.

Состојки
– 4 големи компири
– Тегла цвекло
– Пакет крем за готвење
– Полномасно млеко
– путер
– Сол и бибер по вкус
– Макало

Чекор по чекор
– Загрејте ја рерната на 200 степени целзиусови.
– Компирите ситно исецкајте ги. На одмор сте, па мандолината може да оди по ѓаволите!
– Во огноотпорен саднаредете слој компири, па слој цвекло, па компири и така натаму…
– Измешајте го двојниот крем и млекото.
– Истурете го врз слоевитиот зеленчук (не заборавајте лесно да го зачините секој слој).
– Ставете малку безобразно макало одозгора, бидејќи животот е премногу краток за да ги сварите компирите и лукот кога сте на одмор!
– Бам во рерната и 30 минути подоцна, квичете од задоволство!

Повеќе на bungleskitchen.com…

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *