Сутерен.мк

Викенд рецепт: Сос од кромид

Сосот од кромид одлично ќе го збогати вкусот на многу јадења и ќе им додаде сочност, а многу лесно се прави.
Полниот со вкус се должи на главната состојка – карамелизираниот кромид, но и на црвеното вино и зачините. Одлично оди со колбаси, со пржено пилешко, свинско, говедско, пире од компири и варен зеленчук, а Британците го послужуваат и со пити од месо или зеленчук.

За подготовка на овој сос ќе ви требаат само десет минути, но ќе треба да се готви уште еден час. Сепак, вреди секоја минута бидејќи сосот од кромид ќе им даде на јадењата богат, зачинет и малку сладок вкус, а толку е вкусен што не би биле први што би го јаделе како супа.

Состојки

– 25 г путер
– 1 лажица маслиново масло
– 1 ловоров лист
– 2 гранчиња мајчина душица
– 4 главици кромид, исечени (црвен или бел)
– 1 лажичка шеќер
– 1 лажица брашно
– 200 мл црвено вино
– 2 лажички црвен вински оцет
– 500 мл супа од говедско месо (или супа од зеленчук)

Подготовка

Загрејте ги путерот и маслиновото масло во голема тава на средна топлина, додајте го ловоровиот лист и мајчина душица и варете една минута за да внесете вкусови. Додадете го кромидот и добро измешајте го во путерот и маслото, додадете шеќер, сол и динстајте на тивок оган 45-50 минути, повремено мешајќи.

Додадете брашно и добро измешајте. Гответе една минута, а потоа додадете ги виното и оцетот, зголемете ја топлината и варете околу 2 минути, нежно мешајќи. Ставете го густинот, зголемете го огнот и оставете го да зоврие, па намалете го огнот и варете уште 6-8 минути додека сосот не стане густ.

 

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *