Сутерен.мк

Зошто Ди Каприо ги налути обожователите?

Актерот, познат како еден од најголемите поборници за зачувување на природата беше виден како се релаксира на јахта недалеку од островот Сент Бартс. Корисниците на Твитер пишуваат дека Ди Каприо всушност, не се придржува до она што го проповеда.

„Еве го амбасадорот на ОН за климатски промени Леонардо ди Каприо на суперјахта долга 315 стапки и 110 милиони фунти со хелиодром и шест палуби, која, откако ќе плови само 11 километри, испушта исто толку колку што испушта вашиот просечен автомобил за една година. Потсетете се на ова додека го гледате неговиот филм за климатската катастрофа“, напиша на Твитер британскиот активист Дарен Грајмс.


„Време е да престанете да го поддржувате Холивуд. Престанете да плаќате за филмови на луѓето кои работат против вашите права и слободи“, „Богатите снобови го прават ова, а јас треба да возам паметна кола?“, „А климатските промени?“, „Каков лицемер. лаже, “” Богатите не се грижат за животната средина”, “Значи климатските промени не се реални?” се уште некои од коментарите.

Јахтата на актерот за едно малку подолго патување произведува јаглерод диоксид колку што испушта просечен автомобил за една година. Исто така, произведува 238 кг јаглерод диоксид на 1,6 км, за што на просечен автомобил би му биле потребни два месеци.

А токму Леонардо неодамна го нарече еколошкиот проблем „најитната закана со која се соочува нашиот вид“, а потоа ги повика сите фанови да направат нешто околу тоа. Исто така, последниот проект на актерот, филмот Не гледај нагоре, ја застапува потребата да се одговори на најитната закана со која се соочува целиот наш вид.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *