Сутерен.мк

Зошто е дињата корисна?

Бидејќи има многу шеќер, треба да се биде умерен со конзумирањето диња. Освен ова, треба да се избегнува јадењето диња на празен стомак, зашто така се создаваат масни наслаги. Најдобро е ова овошје да се комбинира со суво овошје и јатки, а со јогурт и во овошна салата треба да се избегнува. А еве за што е добра…

Дињата ја помага циркулацијата, па така делува против целулитот и надуеноста. Треба да се јаде веднаш по сервирањето/сечењето.

Богата е со антиоксиданти, феноли и каротеноиди, витамин Ц, витамини од групата Б, што го забрзуваат метаболизмот.

Дињата чисти од токсини, а нјзините влакна го намалуваат нивото на лошиот холестерол.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *