Сутерен.мк

И Џони Мичел се повлекува од „Спотифај“

Познатата канадска рок пејачка Џони Мичел изјави дека ја повлекува својата музика од платформата „Спотифај“ поради дезинформации за корона вирусот на таа страница, а истото неодамна го направи и легендарниот музичар Нил Јанг!

„Одлучив да ја повлечам целата своја музика од ‘Спотифај’“, изјави познатата пејачка и додаде дека ја поддржува Јанг во борбата против контроверзниот подкастер Џо Роган.

Пејачката изјавила дека „неодговорни луѓе шират лаги кои чинат животи на луѓе“.

„Јас сум солидарна со Нил Јанг и глобалната научна и медицинска заедница по ова прашање“, рече Џони Мичел (78), кој има 3,7 милиони следбеници на „Спотифај“.

Јанг оваа недела ги повлече своите песни од музичката платформа.

„’Спотифај’ стана место на потенцијално смртоносни дезинформации за коронавирусот. Лагите се продаваат за пари“, рече Јанг, чиј гест беше поздравен од генералниот секретар на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејесус.

Роган, чиј договор со „Спотифај“минатата година беше проценет на 100 милиони долари, е обвинет за обесхрабрување на младите луѓе од вакцинација против корона вирусот и промовирање неовластени терапии против ковид.

„Тие (Спотифај) можат да ги имаат Роган или Јанг. Не и двајцата “, рече Јанг, изразувајќи надеж дека и другите музичари и издавачки куќи ќе го сторат истото.

Роган, актер во неговиот многу популарен подкаст „Искуството на Џо Роган“, поканува други актери, интелектуалци, новинари и спортисти да разговараат за теми кои се движат од летечки чинии, психоделични лекови до фитнес совети.

Сепак, Роган е редовно мета на критики и е обвинет за промовирање теории на заговор и дезинформации. Дури и Белата куќа јавно го осуди актерот во текот на годината кој им сугерираше на младите да не примаат вакцина против корона вирус.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *