Сутерен.мк

Како да го исчистите црниот дроб?

Гастроентерологот Џозеф Салхаб на ТикТок тврди дека постојат три пијалоци кои се одлични за здрав црн дроб и стомак.

Црно кафе

„Може да помогне во контролата на заболувањето на замастен црн дроб и се покажа дека го намалува ризикот од рак на црниот дроб. Ако имате рефлукс на киселина, изберете темно печено кафе“, вели тој.

Зелен чај

Ако не ви се допаѓа вкусот на црното кафе или се обидувате да консумирате помалку кофеин, зелениот чај може да биде добра алтернатива.

„Зелениот чај содржи катехини, кои се моќни антиоксиданси и се покажаа како корисни за цревата и црниот дроб“, додава тој.

Смути

За оние кои целосно го избегнуваат кофеинот, гастроентерологот препорача правење смути преполни со антиоксиданси. Неговиот идеален смути содржи храна како што се боровинки, капини, јагоди, шипки, цреши, манго или папаја.

„Можете да додадете и зеленчук богат со антиоксиданси, на пример, цвекло, кељ, спанаќ или брокула“.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *