Сутерен.мк

Која е личноста на годината на “Тајм”?

Според традицијата која датира од 1927 година, личноста на годината на Тиме ја претставува личноста, групата или концептот што најмногу влијаел на насловите, било позитивно или негативно.
За 2023-та „Тајм“ ја прогласи Тејлор Свифт за личност на годината.

Како што пишува “Тајм”, прогласувањето на пејачката за личност на годината не е големо изненадување бидејќи ова е ера на моќта на Тејлор Свифт. Таа е поп ѕвезда, милијардерка и една од најмоќните жени на денешницата.
Како поп-ѕвезда е во избраното друштво на Елвис Присли, Мајкл Џексон и Мадона; Како текстописец ја споредуваат со Боб Дилан, Пол Макартни и Џони Мичел.

Како бизнисменка, изградила империја вредна, според некои проценки, над милијарда долари. Само уште тројца музичари се милијардери – Ријана, Бијонсе и Џеј Зи.

Сепак, Тејлор Свифт е единствената која стана милијардерка само преку музиката, додека други направија богатство преку деловни бизниси кои ги имаат во областа на модата, козметиката и музичката опрема.
И како славна личност – која е во центарот на вниманието поради тоа што е жена, од тоа со кого излегува до тоа што носи – таа веќе долго време привлекува внимание и знае како да го искористи тоа.

Таа има објавено десет студиски албуми, на кои се осврна на турнејата „Ери“, која вклучи 151 концерт на пет континенти. „Ери“ стана најуспешната турнеја на женски изведувач во историјата, а Свифт ја направи милијардерка.
Во конкуренција за личност на годината, меѓу другите, беа рускиот претседател Владимир Путин, британскиот крал Чарлс Трети, холивудските сценаристи и актери кои штрајкуваат со месеци, кинескиот претседател Ши Џинпинг, обвинителите на поранешниот американски претседател Доналд Трамп, како и филмот Барби за најпознатата кукла на сите времиња – Барби.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *