Сутерен.мк

Кој е најдобар американски град за славење Нова година?

Секоја година, околу еден милион луѓе ѕвонат на Нова Година на Тајмс Сквер, но не мора да се борите со толпата во Њујорк за да ја имате најдобрата прослава во земјата. Според една нова студија, Орландо, од сите места е најдобриот град во САД за Нова Година.

Наодите доаѓаат од Wallet Hub, кој ги споредил податоците од 100-те најголеми градови во земјата врз основа на 26 клучни показатели за тоа што ја прави епската новогодишна прослава. Опсегот на индикатори вклучува фактори за достапност, безбедност и пристапност, како и критериуми за забава и храна, како што се ресторани, музика и опции за ноќен живот по глава на жител; законитоста на огнометот и времетраењето на шоуто во 2023 година; прогнозирани врнежи за 31 декември; и „општа забава“.

Орландо доби врвни оценки бидејќи нема недостиг од хотели и туристички дестинации како што е Дизни Ворлд, а градот исто така е на прво место кога станува збор за опциите за ноќен живот и достапните ресторани оценети со 4,5 ѕвезди или повисоки. Исто така, Орландо може да се пофали со некои од најдолгите огномети во земјата. И бидејќи потрошувачките огномети се легални, веселбите исто така можат да организираат свои шоуа.

Со благото време и ведрото небо, Сан Диего беше именуван на второто место, бидејќи е совршено место за прославување со дружење на отворено и огномет. Во таа насока, сончевиот град има и најмали шанси за врнежи во новогодишната ноќ. Исто така, нема недостиг од опции за јадење, бидејќи Сан Диего го поврзува Орландо со достапноста на ресторани со пристапни цени оценети најмалку 4,5 ѕвезди.
На третото место е, погодувате, Њујорк , кој не заработи врвни оценки првенствено поради достапноста. Иако можеби е најпопуларната дестинација за Нова година, градот е исто така исклучително скап. Локалните бизниси – а особено хотелите – се познати по тоа што ги зголемуваат цените понекогаш неколку стотици проценти кога голема толпа е во градот за голем настан.

„Кога бирате во кој град да ја поминете Новата година, важно е да се земат предвид различни фактори, од понудените активности до тоа колку ќе биде голема гужвата до какво време можете да очекувате“, рече аналитичарот на Wallet Hub, Касандра Хапе. „Најголемата грижа е да биде трошок. Хотелите и рестораните може значително да ги зголемат цените за празникот, што дополнително ги оптоварува паричниците на луѓето откако веќе се тешко погодени од инфлацијата“.

Можете да ги видите првите 10 подолу или да отидете на Wallet Hub за целосните наоди. Веб-страницата, исто така, состави листа на најдобрите градови во САД за да го поминат Божиќ, врз основа на слични критериуми на податоци за празниците, доколку сакате да ги планирате прославите следната година.

1.Орландо, Флорида

2.Сан Диего, Калифорнија

3.Њујорк, Њујорк

4.Лас Вегас, НВ

5.Атланта, Џорџија

6.Мајами, Флорида

7. Лос Анџелес, Калифорнија

8.Чикаго, Ил

9. Денвер, СО

10.Вашингтон

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *