Сутерен.мк

Кој е најпосетуваниот град во 2023-та?

Истанбул во Турција ја презеде круната за најголем број посетители во светот.

Според податоците на компанијата за истражување на пазарот Еуромонитор интернешнел, во текот на 2023 година оваа метропола била домаќин на 20,2 милиони посетители.

Ли Добсон, основач на туристичката страница „Травел сити“, вели дека Истанбул е магнет за патниците од Велика Британија и туристите од целиот свет светот, благодарение на неговата богата таписерија на култура, историја и географија што го прави уникатно фасцинантен.

– Сместен на два континента, Европа и Азија, Истанбул нуди неспоредлив спој на источните и западните традиции, видливи во неговата архитектура, традиции и секојдневниот живот – вели Ли Добсон.

Списокот…

1. Истанбул
2. Лондон
3. Дубаи
4. Анталија
5. Париз
6. Хонг Конг
7. Бангкок
8. Њујорк
9. Канкун
10. Мека

 

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *