Сутерен.мк

„Лајбах“ ќе свири во Киев

Словенечкиот бенд „Лајбах“ следниот месец ќе одржи концерт во украинската престолнина, а денеска официјално најави дека ќе стане првата странска група што ќе настапи во Киев од почетокот на руската инвазија на Украина која започна во февруари минатата година.
Овој индустриски рок бенд ќе одржи „посебен концерт“ на 31 март во „Бел Етаге Мусиц Халл“ во Киев, се вели во соопштението.

Концертот ќе се вика „Евровизија“, референца за музичкиот натпревар на кој победи Украина во 2022 година, но кој оваа година, поради војната, ќе се одржи во Ливерпул, Велика Британија.

„Додека остатокот од Европа се подготвува да ја прослави својата идеја за слобода и солидарност на 9 мај во Ливерпул, Лајбах ќе ја врати „Евровизија“ во Украина – таму каде што припаѓа и каде што единствената вистинска и реална визија за Европа се случува токму сега“, се вели во соопштението на бендот.
„Лајбах“ е словенечка авангардана музичка група поврзана со индустриска музика, Воена индустрија и Неокласичен темен бран. Формирана е во малото гратче Трбовље (за време на СФР Југославија) во 1980. Поради сценската употреба на униформите, тоталитарната естетика, но и вагнерскиот пристап кон музиката, Лајбах често беше обвинет за премногу лево или премногу десно. Лајбах отсекогаш го негирал тоа, а Милан Фрас, пејачот на групата, еднаш испровоциран кон овие обвинувања изјавил: „Ние сме фашисти исто колку што Хитлер беше сликар!“

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *