Сутерен.мк

Македонците на ОИ

На Олимписките игри во Токио досега се натпреваруваа Борјан Бранковски во стрелаштво, Филип Деркоски и Арбреша Реџепи во џудо!

Бранковски кој е македонски рекордер и повеќекратен државен првак настапи во дисциплината 10 метри воздушен пиштол и го освои 21-то место во конкуренција на 36 натпреварувачи.
Пливачот Деркоски во квалификациите исплива личен рекорд на патеката од 400 метри слободно, но заврши последен во конкуренција на 36 пливачи.

Арбреша Реџепи е поразена од џудистката Челси Џил од Велика Британија, во категоријата до 52 килограми, а следен наш претставник е Дејан Георгиевски кој ќе се натпреварува во таеквондо на 27 јули.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *