Сутерен.мк

Ослободете се од криптовалутите

Дејвид Кели, главен глобален стратег во ЈП Морган Асет Менаџмент, вели дека инвеститорите треба да се оддалечат од криптовалутите

Кели е убеден дека континуираниот „јастребски“ став на Федералните резерви на САД ќе доведе до повеќе проблеми за дигиталните средства.
Тој, исто така, е негативно настроен и за технолошките акции со голема капитализација. Биткоинот (БТК) сè уште се тргува во тандем со големите технолошки акции.

Крипто-пазарот доби остар надолен пресврт откако претседателот на ФЕД, Џером Пауел рече дека централната банка ќе продолжи со својата агресивна кампања за зголемување на каматните стапки на конференцијата во Џексон Хол. Биткоинот и водечките алткоини ги избришаа своите добивки по коментарите на Пауел.

Во понеделникот, претседателот на Банката на федерални резерви на Минеаполис, Нил Кашкари рече дека е „задоволен“ од распродажбата на пазарот бидејќи тоа значи дека инвеститорите сфатиле дека ФЕД е целосно посветена на враќање на инфлацијата на 2 отсто.

Кашкари вели дека „не бил воодушевен“ од „релито“ на берзата, што се одржа на крајот на јули, откако централната банка го објави своето второ последователно зголемување на каматната стапка од 75 базични поени.

Во август минатата година, Кашкари рече дека криптовалутите се „95 отсто измама, возбуда и конфузија“.

Минатиот месец, ЈП Морган забележа дека трошоците за производство на водечката криптовалута паднале на само 13 000 долари.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *