Сутерен.мк

Таткото на Данка за убијците на ќерка му

Милош Илиќ, татко на двегодишната Данка Илиќ, која исчезна во Бањско поле кај Бор на 26 март, а која, според резултатите од истрагата, ја убиле работниците во водоводот Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ, рече дека не сака да се сретнува со криминалци бидејќи се плаши од реакцијата.

– Не дај боже да ги видам пред мене! Според она што ни го соопшти полицијата, монструмите ни го убиле детето. Разговаравме со началникот на полицијата во Бор и Белград. Ни кажаа како се случило сето тоа. Ги следеле преку ГПРС, велат дека таму застанале. Откриле дека уринирале на тезгите, па се симнале долу, па ја удриле Данка и што направиле, па имаа уште една станица и јас ги сретнав долу – рекол таткото.

Во својата мака, Милош вели дека убијците за него ќе биле херои доколку го однеле девојчето на лекар кога ја удриле со автомобил наместо да ја задават, според полициското признание.

– Да направеа што е во ред со детето, да и помогнеа, да ја однеле на лекар или да застанеле кај соседот и да прашале чие дете удриле, верувајте, тие ќе беа најголеми херои за мене. Но, бидејќи тие го направија тоа што го направија, односно она што полицијата вели дека признале, немам зборови за нив. Монструм е потценување за нив. Смртната казна не е за нив, тоа би била нивна награда. За тоа треба да бидат затворени до крајот на животот, а што ќе им прават таму – не е мој, туку нивен проблем – изјави Милош за српските медиуми.

И покрај тоа, таткото остава можност да се испостави дека неговата ќерка е жива бидејќи убијците се уште молчат за тоа што и се случило, односно со телото.

– Инспекторите ни рекоа дека нема да изразат сочувство бидејќи нејзиното тело го нема, па… – рече таткото на Данка Илиќ оставајќи ја приказната недовршена.

И таткото и мајката на малата Данка се разочарани од однесувањето на соседите во Бањско поле бидејќи тврдат дека едно им кажале, а на полицијата друго.

– Едниот пат велат дека не го виделе детето, а другиот пат велат дека го виделе. Навистина веќе не знам која е вистината и не можам да разберам кој што зборува – рекол очајниот татко.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *