Сутерен.мк

Француска вакцина ефикасна и против омикрон

Француската фармацевтска компанија „Валнева“ соопшти дека прелиминарните резултати од студијата покажале дека три дози од нејзината вакцина против коронавирусот се ефикасни против сојот омикрон.

Од последното намалување, во Франција се потврдени 464 769 случаи на коронавирус, што е највисоко од почетокот на пандемијата, пренесува Ројтерс.

Според официјалните податоци, бројот на починати од корона вирусот во француските болници е зголемен за 288 и сега има вкупно 100 339 жртви на коронавирусот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *