Сутерен.мк

Што се пие кога сте на диета?

Кога започнувате диета, или популарно целосно го менувате начинот на живот и се посветувате на здравата исхрана, изборот на храна не е единственото нешто што треба да го земете во предвид!

Покрај храната, многу е важно кои пијалоци ги консумирате, имајќи предвид дека најчесто имаат скриени калории, па дури и го забавуваат процесот на слабеење.

Иако водата е главниот и најздравиот пијалок, кој го препорачуваат сите нутриционисти, за среќа, не е единствениот.

Кафе – Можете да пиете кафе, но нека биде црно, без шеќер. Не додавајте млеко, шеќер, шлаг и слично.

Чај – За среќа, тука речиси и да нема ограничувања, освен што не смеете да додавате шеќер и мед во чајот.

Вода – Најдобар начин да ја задоволите жедта со нула калории. Киселата вода е исто така опција.

Купечки сокови – Ова треба да биде општо правило, соковите никогаш не се добар избор. Сокови од зеленчук можете да подготвите дома.

Whey шејк- одличен начин да добиете дополнителна дневна доза на протеини, но не претерувајте. Во просек, една доза Whey протеин измешана со вода содржи околу 150-200 калории.

Вино – Повремено можете да се почестите, но со само една чаша вино!

Кокосова вода – Идеална за пијалок кој подмладува и природно ја враќа изгубената животна енергија и сила со минимални калории.

Растително млеко – Кокосово, бадемово, соја, ориз, просо и овесно млеко: растителното млеко е тренд во исхраната што е добро да се следи.

Бонус совет од Сајмон Пауел:

„Докторите ми рекоа дека морам да се откажам од нешто: пушење, храна или пиење? Се откажав од храната.“

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *