Сутерен.мк

Децении после војната, бранителите необештетени

Дваесет и две години од ослободувањето на тетовското кале кое беше запоседнато од ОНА која планираше…

Окупираниот украински град Херсон се празни

Руските трупи земаат амбулантни возила, трактори и приватни автомобили, се носат архиви, како и уметнички дела…

Паника во Русија по најавената мобилизација

Според некои информации, Русија планира да мобилизира најмалку еден милион луѓе. Путин вчера инсистираше на тоа…

Богаташи убивале луѓе во Сараево како дивеч

Филмот „Сараево сафари“ на словенечкиот режисер и сценарист Миран Жупаниќ е една таква приказна, шокантна, неверојатна,…

Од што е болен Путин?

Американските разузнавачи минатиот месец објавија проценка на ситуацијата во Русија, во која се наведува дека рускиот…

Магдалена Андоновска: Ненаучени лекции

И тоа се случи. Русија ја нападна Украина. Вестите за најновата војна се менуваат од час…

Шербеџија: Балашевиќ беше божествен поет!

Веста ужасно ме погоди. Едноставно, немам зборови. Постојат некои умирања кои се апсурдни и е невозможно…

Чиј е Антарктик?

Иако станува збор за континент каде што нема ништо освен вечен снег и мраз, Антарктик низ…