Сутерен.мк

Кој е Бернар Арно, најбогатиот на светот?

Бернар Арно, претседателот на францускиот гигант за луксузни стоки LVMH, штотуку стана првиот Европеец кој ја предводи листата на Блумберг за најбогати луѓе во светот, симнувајќи го Илон Маск на второто место.

Сега вредно 171 милијарда долари, богатството на Арно го засени богатството на извршниот директор на Тесла од 164 милијарди долари во вторникот, според Индексот на милијардери на Блумберг. Арно веќе го симна Маск од првото место на листата на „Милијардери во реално време“ на Форбс минатата недела.

Богатството на Илон Маск останува поголемо од она на индискиот индустријалец Гаутам Адани (125 милијарди долари) и основачот на Амазон Џеф Безос (116 милијарди долари), кои се рангирани на третото и четвртото место на списокот на Блумберг.

 

Роден во Рубе на северот на Франција во 1949 година, Арно дипломирал на престижната Политехничка школа, инженерско училиште во Париз. Тој ја започнал својата кариера во семејната градежна компанија Фере-Савинел, станувајќи претседател во 1978 година.

Шест години подоцна, дознал дека француската влада бара нов инвеститор кој ќе го преземе Бусак Сен-Фрес. Банкротираната текстилна групација поседуваше клучен имот, а тоа е Кристијан Диор, прославена француска модна куќа.

Арно ја купи контролата врз групацијата, враќајќи ја во профитабилност и започна стратегија за развој на водечката светска компанија за луксузни стоки.

Арно купи контролен удел во LVMH во 1989 година, две години откако групата беше формирана со спојувањето на Луј Витон и Моет Хенеси. Оттогаш тој е претседател и извршен директор на компанијата. Иако неговото име можеби не е веднаш препознатливо за многумина, марките за кои Арно беше инструмент за растење – од Кристијан Диор до Дом Перињон – станаа познати имиња.

Во текот на изминатите три децении, Арно го претвори LVMH во централа на луксузни стоки со 75 етикети кои продаваат вино, алкохолни пијалоци, мода, кожни производи, парфеми, козметика, часовници, накит, луксузни патувања и престој во хотели. Тој ја отвори првата кинеска продавница на Луј Витон во Пекинг во 1992 година.

Во јануари 2021 година, групацијата го заврши преземањето од 15,8 милијарди долари на иконата американска златара Тифани, најголемата аквизиција на луксузната индустрија досега.

Филантропските напори на Арно се спроведуваат главно преку LVMH, кој го фокусира своето покровителство на уметноста и културата. Во 2019 година, групата донираше 200 милиони евра (212 милиони американски долари) за да помогне во обновата на Нотр Дам по големиот пожар што ја зафати париската катедрала.

Арно долго време ја носи титулата најбогат човек во Европа, но 73-годишниот си држи многу понизок профил од Маск и не е лично активен на ниту една голема платформа на социјалните медиуми.

Во октомври, тој изјави дека го продал својот приватен авион бидејќи бил засрамен од Твитер поради честото користење на авионот. Мултимилијардерот е оженет и има пет деца, од кои сите моментално работат во LVMH или во еден од нејзините брендови.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *