Сутерен.мк

Маск ќе произведува мозочни импланти

Компанијата за мозочни импланти на Илон Маск, Неуралинк, во четвртокот соопшти дека добила дозвола од американската Администрација за храна и лекови (ФДА) да го почне своето прво клиничко испитување на луѓе.
Маск од 2019 година постојано предвидуваше дека неговата компанија за медицински помагала Неуралинк ќе почне со испитувања на мозочни импланти на луѓе за лекување на тешки состојби како парализа и слепило, а кон крајот на минатата година се најде на насловните страници кога рече дека веќе е толку уверен во безбедноста на уредот што би бил спремен да го вгради во сопствените деца.

Сепак компанијата, основана во 2016 година, не побара одобрение од ФДА сѐ до почетокот на 2022 година, а агенцијата го одби барањето, рекле во март седум сегашни и поранешни вработени за Ројтерс, додавајќи дека ФДА покренала неколку прашања со Неуралинк, кои треба да се решат пред да се дозволат испитувања на луѓе.

Главните проблеми биле литиумската батерија на уредот, можноста за поместување на жиците на имплантот внатре во мозокот и предизвикот за безбедно извлекување на уредот без оштетување на мозочното ткиво.
Американските законодавци ги повикаа регулаторите да истражат дали составот на панелот што го надгледува тестирањето на животни во Неуралинк придонел за неуспешните и избрзани експерименти, а компанијата претходно беше предмет на федерални истраги.

Во твит во четвртокот, Неуралинк објави дека сè уште не регрутира испитаници за клиничките испитувања. „Ова е резултат на неверојатната работа на тимот на Неуралинк во тесна соработка со ФДА и е важен прв чекор што еден ден ќе ѝ овозможи на нашата технологија да им помогне на многу луѓе“, објави компанијата на Твитер во четвртокот. ФДА не одговорила веднаш на барањето на Ројтерс за коментар.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *