Сутерен.мк

Мистериите околу бруталното злосторство

И покрај изобилството на информации, официјални и неофицијални, многу детали од ова брутално злосторство сè уште се прилично мистерија.

Таткото на Вања, Александар Ѓорчевски е уапсен под сомнение дека директно или индиректно учествувал во киднапирањето на неговата ќерка. Според досегашните информации, тој сигурно ги известил киднаперите кога Вања ќе тргне на училиште, дали ќе биде сама… а бил во контакт со водачот на криминалната група Палчо.

Сѐ уште не е утврдено дали знаел дека киднапирањето се планира, дали информациите ги дал свесно или несвесно, исто како и дали знаел дека ќерка му е убиена во исто време кога го пријавил нејзиното исчезнување во полиција.

Со оглед на тоа што полицијата тврди дека причина за киднапирањето е откупот што оваа банда сакала да го побара од мајката на Вања, јасно е дека некој ги советувал, некој што знаел дека има пари. А не е исклучена можноста тоа да го направил таткото Александар кој се развел од мајката на Вања, но често ги посетувал.
Според деталите од истрагата, полицијата не се сомнева дека киднапирањето е организирано за да се добие значителна сума пари од мајката на Вања како откуп. Според една верзија, дедото на Вања бил директор на царина и е прилично богат човек, според друга, мајката на Вања неодамна го продала станот и дошла до значителни финансиски средства.

Сепак, во целата оваа приказна останува нејасно зошто бандата која брутално ја киднапираше Вања, и ги врза рацете и нозете и така ја стави во багажникот на автомобилот, не ѝ се јави на мајката на Вања и не побара откуп, туку многу брзо ја уби, по само неколку часа.

„Осомничените за киднапирањето и убиството на малата Вања не ни ја контактирале мајката за да побараат откуп. Киднаперите се плашеле дека полицијата ќе им го открие планот, па го убиле девојчето пред нејзината мајка да биде информирана за откупот“, рече обвинителот Гаврил Бубевски.
Четиринаесетгодишно девојче е убиено од истрели од пиштол, според првичните информации неполни три часа откако било киднапирано!? Со оглед на тоа дека дефинитивно не се работи за сексуално злосторство, сигурно е дека нејзиното убиство на ваков начин не било планирано.

Еден од осомничените наводно изјавил „дека нешто тргнало наопаку“. Меѓутоа, се поставува прашањето, што можело да тргне толку „погрешно“ што киднаперите убиле 14-годишно девојче за кое сакале да бараат откуп? Тешко дека држи вода верзијата што ја презентираше државниот обвинител „дека киднаперите се плашеле да не им се открие планот и затоа ја ликвидирале девојката“. Па кој би се плашел да открие киднапирање, а потоа да убие дете!?
Одредени медиуми ја апострофираа информацијата дека не се работи за професионални криминалци, дека во биографиите немаат слични кривични дела и дека е можно да ги фатило паника ако, на пример, девојчето да се обидела да побегне.

И тогаш се појави теоријата дека девојчето се задушило во багажникот на автомобилот, па киднаперите решиле да се ослободат од телото.
Македонската полиција, во потрага по исчезнатата тинејџерка, пронајде две тела – на Вања во околината на Скопје и на 74-годишниот фризер Панче Жежовски недалеку од Велес. Подоцна се испостави дека нивните убиства биле (не)директно поврзани и дека истите лица се осомничени за овие две кривични дела.

Жежовски беше пријавен за исчезнат на 22 ноември, пет дена пред да биде киднапирана Вања. Она што со сигурност е докажано е дека киднаперите ја однеле тинејџерката со автомобил што претходно го украле од пензионираниот фризер. Според една верзија, Жежовски бил ликвидиран поради долг од 500 евра.

Ќерката на убиениот изјавила „дека нејзиниот татко и Вања не се познавале, ниту пак некогаш се запознале“.

– Ниту татко ми, ниту некој од нас лично не ја познаваше девојката. Можам да кажам дека татко ми никогаш не бил богат човек, па не знам што значи поимот личен интерес – вели ќерката.

– За да се поврзе убиството во Велес од истата група, една од можните верзии би била дека фризерот го дознал/знаел планот за киднапирање на детето заради изнуда, па го виделе како опасност, па станал жртва – изјави професорката Форсина Ременски од Факултетот за безбедност во Скопје.

Тешко е да се поверува дека целта била автомобил, а мотивот долг од 500 евра.
Полицијата го идентификуваше Љупчо Палевски Палчо како главен организатор на грозоморното злосторство, контроверзен десничарски политичар кој го има проруското движење „Десна“ во Македонија, работи во градежништвото, а еднаш неколку месеци беше во екстрадиционен притвор во Белград по меѓународна потерница од Хрватска.

За разлика од останатите осомничени, Палчо бил единствениот кој успеал да побегне пред да биде распишана потерница по него. Тој беше уапсен синоќа во Турција.

Неговиот адвокат и пријател Васко Стојков призна дека го возел Палевски до Белград.

– Тој ме замоли да го однесам во Белград бидејќи нема возило. Тој рече дека има закажано прегледи, но јас не знаев ништо за убиството – изјавил Стојков, кој потоа се врати во Македонија.
Вистинскиот знак за убиството на Вања Ѓорчевска е бруталноста – пукање во задушено дете кое во договор со таткото требало да биде заложник за изнуда – вели Фросина Ташевска Ременски, професор на Факултетот за безбедност во Скопје.

Според нејзиното мислење, киднапирањето дете заради изнуда е исто што и земање заложници за изнуда во корист на терористички елемент.

– Доколку е точна информацијата дека Вања се задушила во автомобилот во кој киднаперите ја однеле до локацијата, тогаш пукањето во задушено дете е чин на суровост познат во законот како најтешка форма на убиство, казниво со доживотен затвор. Доколку е точно дека Вања се задушила, во планот на монструмот, таа станала бескорисен заложник со кој не можеле ништо да изнудат. Во монструозниот план на убиецот и соучесниците, чекорот што го направиле со закопувањето на телото на детето била нивната надеж дека никој никогаш нема да најде и дека нема да бидат откриени.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *