Сутерен.мк

Најбогатиот ја уништува најмоќната социјална мрежа

Светот гледа како најбогатиот човек на светот сам ја уништува една од најмоќните и најважните комуникациски платформи во светот, само неколку недели откако ја купи за 44 милијарди долари.

Тешко е накратко да се сумира апсолутниот хаос што го зафати Твитер во последните 12 часа додека Илон Маск продолжува да прави хаос во компанијата од Силиконската долина.

„Чувството е како почеток на крајот, искрено“, рече еден неодамна отпуштен вработен во Твитер во четвртокот вечерта, опишувајќи ја компанијата како „Титаник“ со „сите бараат чамци за спасување“.

Неколку од тие вработени, очигледно, се врвни директори. Платформер во четвртокот вечерта откри дека шефот на Труст и Сејфети, ЏоелРот поднел оставка. Блумберг објави дека нејзиниот шеф за рекламирање Робин Вилер била на заминување.

И претходно истиот ден, дознавме дека главниот офицер за информатичка безбедност на Твитер, Леа Киснер, поднела оставка, како и главниот офицер за приватност Демиен Киран.

Работите да бидат уште полоши, заминувањето на Киснер и Киран дојдоа откако висок член на правниот тим на Твитер предупреди во внатрешната порака на компанијата дека единствениот приоритет на Маск е „надоместување на загубите што ги претрпува како резултат на неисполнувањето на неговата обврзувачка обврска за купи Твитер“.

Вработениот додаде дека Маск не е загрижен за потенцијалната одговорност пред Федералната трговска комисија, која навидум ги подигна веѓите во федералната агенција. Портпаролот на агенцијата рече дека „со длабока загриженост ги следи неодамнешните случувања на Твитер“.

„Ниту еден извршен директор или компанија не е над законот и компаниите мора да ги следат нашите декрети за согласност“, додаде портпаролот. „Нашата ревидирана наредба за согласност ни дава нови алатки за да обезбедиме усогласеност и ние сме подготвени да ги користиме“.

Но, Маск има и неколку други вознемирувачки проблеми. Загубата на високите директори, особено Рот и Вилер, ќе го отежне извонредно тешко да се привлечат веќе скептичните огласувачи назад на страницата на социјалните мрежи. И со оглед на тоа што Маск ефикасно ја спречува верификацијата на Твитер, отстапувајќи место на експлозија од тролови и други кои создаваат измамнички сметки, тешко е да се види зошто огласувачите би ги вложиле своите пари (и верба) на Твитер.

И со оглед на тоа што Твитер во голема мера се потпира на приходите од реклами, развојот на настаните значи исклучително вознемирувачки вести за веќе загрозената компанија.

Поради тоа Маск можеби веќе ја пропушта можноста Твитер да пропадне. Во својот прв е-пошта од целокупниот персонал, каде што ненадејно најави задолжително враќање на функцијата, Маск предупреди дека „економската слика што претстои е страшна“ и рече „без значителни приходи од претплата, постои добра шанса Твитер да не го преживее претстојниот економски пад“.

По својот прв состанок со вработените во Твитер, Блумберг објави дека Маск рекол дека банкрот е на маса ако компанијата наскоро не почне да генерира повеќе пари.

Во меѓувреме, лажните сметки на Твитер експлодираа низ платформата откако Маск ги укина политиките за верификација на страницата бидејќи троловите имитираат познати личности и компании, вклучително и производителот на автомобили на милијардерот Тесла.

Поплавата од сметки на имитатори, вклучително и лажни профили за поранешниот претседател на Соединетите Американски Држави Џорџ Буш и НБА ѕвездата Леброн Џејмс, уследи по одлуката на Маск да понуди сина ознака за проверка на платформата на кој било корисник за месечна претплата од 7,99 долари, наместо само проверени сметки кои се на јавен интерес.

Набргу откако Твитер ја пушти услугата за претплата во средата, сметката со сино штиклирање, која се преправа дека е Буш напиша на Твитер „Ми недостига да убивам Ирачани“ придружена со емоџи со тажно лице. Сметката на која се претставува како поранешниот премиер на Обединетото Кралство Тони Блер ја ретвитна објавата, додавајќи: „Исто, брат“.

Троловите исто така имитираат истакнати спортски фигури, вклучувајќи го и напаѓачот на Лос Анџелес Лејкерс, Џејмс, со неговиот лажен профил објавувајќи дека побарал трансфер во друг тим. Лажни профили, исто така, се појавија на поранешниот американски претседател Доналд Трамп и јапонскиот гигант за компјутерски игри Нинтендо, кои објавија слика од неговиот иконски лик Марио држејќи го средниот прст кон камерата.

Несреќата на Твитер веројатно ќе ја зголеми загриженоста на огласувачите за иднината на влијателната платформа за социјални медиуми под водство на Маск. Големите огласувачи, вклучувајќи ги Џенерал Моторс, Ауди и Џенерал Милс, ги суспендираа рекламите на платформата бидејќи чекаат јасност за промените во политиките за умереност на страницата.

Извор…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *