Сутерен.мк

10 легендарни зелени фустани

Зелената боја привлекува внимание, го истакнува тенот, а има и голема симболика: асоцира на плодност, пари, завист, отров, природа, надеж…

Дизајнерите, костимографите и ѕвездите често ја избираат оваа боја, особено кога сакаат да остават силен впечаток. Ова се десетте креации во зелени нијанси кои се и уште долго ќе се паметат.

Ања Тејлор – Џој на доделувањето на Златните глобуси (Диор)

Вивиен Ли во „Однесено со виорот“ (Валтер Планкет)

Елизабет Тејлор во „Клеопатра“ (Рени Конли)

Кејт Винслет на доделување на Оскарите (Александер Меквин)

Мишел Фајфер во „Лице со лузна“ (Патриција Норис)

Кира Најтли во „Окајување“ (Жаклин Дуран)

Лупита Нионго на Мет гала (Прада)

Кендал Џенер на Мет гала (Калвин Клајн)

Анџелина Џоли на доделувањето на Златните глобуси (Версаче)

Џенифер Лопез на доделувањерто на Греми (Версаче)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *