Сутерен.мк

Вицот на Еди Рама

На Бледскиот стратешки форум во Словенија, албанскиот премиер Еди Рама кажа виц за рускиот претседател Владимир…

На потерницата од Хаг, покрај Путин има и жена

Меѓународниот кривичен суд во Хаг издаде налог за апсење на претседателот Владимир Путин и Марија Лвова-Белова.…

ЈАР мора да го уапси Путин, ако дојде на самитот

Јужноафриканската Република е законски обврзана да го изврши налогот за апсење на рускиот претседател Владимир Путин,…

Москва не го признава Меѓународниот кривичен суд

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков изјави дека Русија не го признава Меѓународниот кривичен суд и смета…

Зеленски: Светскиот поредок зависи од Украина

По ненајавената посета на американскиот претседател Џо Бајден на Киев, украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето…

Гутереш: Нема шанси за мир во Украина

Шансите за мир во Украина се „минимални во оваа фаза“, изјави денеска генералниот секретар на ОН…

Од што е болен Путин?

Американските разузнавачи минатиот месец објавија проценка на ситуацијата во Русија, во која се наведува дека рускиот…

Бранка Д. Најдовска: Путин, Гејтс и сивите китови

Има речник. Дури и на македонски. Секој збор е објаснет. (Или барем, повеќето. Тоа е, криза.)…

Кого следи Путин на Твитер?

Владимир Путин од службениот профил на Твитер следи само 22 профили. Уште поинтересни се имињата на…