Сутерен.мк

Кој ќе повреди жена, го навредува Господ

Папата Франциско претходно повеќе пати повикуваше на сопирање на насилството над жените, но неговите зборови денес…

Мосад ќе го води жена

Оваа израелска разузнавачка служба за прв пат во својата историја постави две жени на високи позиции…

Знаци дека мажот не ве сака

Познатиот руски психолог Ана Кирјанова издвои очигледни сигнали кои укажуваат дека сопругот не ве сака. Не…

Првата севернокорејска шефица на дипломатијата

За прв пат во својата политичка историја, Северна Кореја именуваше жена за министер за надворешни работи.Чое…

Бранка Д. Најдовска: Псевдо – феминистичка еклектика

Фрагментарни т.е. пост – п(р)ост(о)модернистички исечоци за женското седење на табуретката како сопруга, мајка и кариеристка.…

Навредлива уметност?!

Статуа, откриена пред неколку дена во градот Сапри во јужна Италија, предизвика бурна расправија меѓу тамошните…

Викајте ме Исидора!

Една нескротлива жена е родена на денешен ден! Била незапирлива како во професионалниот, така и во…

Надица Георгиева: Убавите лица имаат убави солзи

Како дете посетувала часови по пијано и балет и била убедена дека ќе стане позната балерина.…

Теута Арифи: Ретките судбини се за ретки луѓе

Теута Арифи (Тетово, 1969 година), дипломирала филологија на Приштинскиот универзитет, а магистрирала и докторирала на Филозофскиот…